COMUNA MICA

Comuna Mica este situată în partea de nord-est a judeţului Cluj, la 65 km de municipiul Cluj-Napoca. Situată în Câmpia Transilvaniei, comuna Mica are altitudini cuprinse între 230 m în Lunca Someşului şi 439 m (Dealul Pusta). Forma predominantă de relief sunt versanţii, cu complexitate mare de expoziţie şi pante, cu lungimi mai mari de 200 m şi pante cuprinse între 5-40%.
Istoria comunei începe de la daci şi celti, mărturie stau urmele găsite la Dej, pe Dealul Viilor, Nireş, etc. Descoperirile arheologice de la Castrul Căşeiu şi Ilişua , când Dacia este împărţită în Dacia Superioară şi Dacia Poolissensis este un alt moment important în istoria acestor locuri.

Sate in administratie: Sînmărghita, Nireş, Mănăstirea, Valea Luncii, Dambu Mare, Mica, Valea Cireşoii.

POPULATIA :3604 locuitori

Activitati specifice zonei:agricultura, comert.